Lamacentrum Hády

Proč právě Lamacentrum?

Městský člověk často dnes úplně ztrácí vztah k domácím a hospodářským zvířatům, se kterými žil po dlouhé generace v těsném kontaktu. Setkání s větším zvířetem budí v lidech strach a nedůvěru. Chtěli jsme proto na Hádech zřídit místo, kde bychom umožnili všem, kteří o to stojí, přijít se zvířaty do těsného kontaktu.

A to nejen se „jen tak kouknout“, ale moci si zvířata pohladit, nakrmit, vyčesat, prostě se zvířaty malou chvíli být.

 

Hledali jsme tedy živočišný druh, který by nebyl tak velký, aby se ho děti bály, nebyl agresivní nebo nebezpečný, byl inteligentí, abychom jej mohli vycvičit, byl příjemný na dotek, s ladnými tvary těla a krásnýma očima. A lamy alpaky jsme si k chovu na Hádech vybrali jednoduše proto, že všechny tyto předpoklady beze zbytku splňují. Podívejte se, proč:

  • Alpaka je inteligentní a zvědavé zvíře, které se rychle učí a každý člen stáda má výraznou povahu.
  • Alpaka spásá trávu zvláštním způsobem. Nemá vpředu horní zuby, a tak trávu nevykusuje, ale "uřezává" ji spodními řezáky. I při velkém počtu zvířat tak zůstává trávník méně poškozený. Tento způsob spásání je velmi šetrný k rostlinám v tak cenných územích jako jsou Hády.
  • Srst alpaky patří k nejjemnějším vlnám na světě. Není mastná, a proto se dobře zpracovává. A svetr z kvalitní lamí vlny není kousavý jako z ovce.
  • Alpaka je ostražité zvíře. Dokáže zpozorovat blížící se nebezpečí (liška, toulavý pes, člověk) na stovky metrů. Vůdčí samec stáda je ochoten nasadit vlastní život, aby zbytek stáda ubránil.
  • Alpaka je velmi milé zvíře. Nekousne, nemá vpředu horní zuby. Vylekané zvíře může kopnout, ale protože chodidlo je opatřeno měkkým polštářkem, nikoliv kopytem jako u koní, kopnutí není nebezpečné a většinou ani nebolí. Pokud lamy uvidíte hašteřit se a plivat, vždy je to vzájemná hádka o lepší postavení ve skupině.
  • Je to dostatečně velké, a přitom současně i dost malé zvíře, aby se ho nebály ani malé děti. Jejich velké oči s dlouhými řasami si získají prostě každého.
  • Alpaky si vždy zakládají jedno místo, kam se chodí vyprázdnit (tzv. kaliště). Po trávníku v celém výběhu se tak kromě zvířat mohou pohybovat i lidé bez obav, že by do něčeho nepěkného šlápli, protože je tu čisto. Údržba pastviny, stáje i srsti zvířat je snadná. Jsou jednoduše velmi čistotné.
  • Alpaka není náročná na pastvinu. Má trávící systém uzpůsobený dokonaleji než praví přežvýkavci, a tak jí stačí méně píce, která nemusí být ani tak kvalitní. Dokáží z chudé stravy, na jakou jsou zvyklé ze své domoviny v Andách, získat maximum.
  • Díky své husté srsti snáší alpaka krátkodobě i tuhé mrazy a nevyžaduje proto přes zimu vnitřní vytápěné ustájení. Za velkých veder se některá zvířata naopak ráda sprchují.
  • Alpaka byla vyšlechtěna v mnoha přírodních barvách od čistě bílé přes béžovou, odstíny hnědé až po antracitově černou barvu. Přirozená barevnost tohoto druhu jej dělá o to zajímavějším – dopředu nikdy s jistotou nevíte, jak bude mládě vypadat.

 

Území, o které se na Hádech staráme (tj. i mimo lom Džungle), je přírodovědně velmi cenné. I když lama nepatří mezi naše původní druhy, nehrozí nebezpečí, že by mohla utéci a usadit se v naší volné přírodě jako invazní druh natrvalo. Významná může být i z pohledu údržby stepních porostů, které byly v minulosti udržovány občasnou pastvou. Hlavně jsou však ideálním společníkem pro práci s dětmi.

   

Tyto webové stránky jsou sponzorovány serverem WebSnadno.cz

TOPlist